Ceny są w stanie mieć różną naturę. W zależności od określonego przypadku określa się je rozmaitymi nazwami. Jedna z tych nazw to cena transferowa. Zarezerwowana jest ona dla ściśle wyznaczonych zjawisk, które podpadają pod jej definicję. Z tej zależności wynika zaś szereg implikacji związanych z cenami transferowymi, między innymi dokumentacja tychże.
Charakterystyka ceny transferowej
Czym więc właściwie jest cena transferowa? Co określa to fundamentalne pojęcie, które stanowi podłoże pod wiele działań takich jak dokumentacja? Najkrócej rzecz ujmując, można stwierdzić, że cena transferowa to taka, która stosowana jest w transakcjach o szczególnym rodzaju. Takich, które zachodzą między tak zwanymi podmiotami powiązanymi. Klasycznym przykładem takiego działania jest dokonywanie transakcji w ramach ciała, które stanowi jedną i tę samą grupę kapitałową.
Ceny transferowe obowiązują w znacznej części transakcji, które stosowane są na rynku biznesowym. Dlatego też tak ważne jest, aby poprawnie prowadzić ich dokumentację. Gdyby nie porządek w papierach, sprawy związane z cenami transferowymi za bardzo by się pogmatwały i nikt nie mógłby się już w nich zorientować.
Ceny transferowe a ich dokumentacja
Jaka więc musi być dokumentacja cen transferowych? Przede wszystkim powinna ona być kompletna. Jeżeli nie będzie ona obejmować całości transakcji, jeżeli znajdą się w niej jakieś luki, to przestanie być wiarygodna. Poza tym dokumentacja cen transferowych musi być przygotowana zgodnie z przepisami obowiązującymi w temacie.
Podsumowując, zagadnienie cen transferowych, w związku ze swoim stopniem skomplikowania, zdecydowanie nie jest przeznaczone dla laików. Powinny się nim zajmować tylko i wyłącznie kompetentne osoby, które wiedzą, co jest grane w temacie i w lot pojmują wszystkie sprawy związane z grupami kapitałowymi czy podmiotami powiązanymi.
Czytaj także: Jak złożyć korektę zeznania podatkowego?