Przedsiębiorca zakładający własną działalność gospodarczą musi zdecydować o formie rozliczania się z fiskusem. Formę opodatkowania należy wskazać na druku CEIDG-1 podczas rejestracji działalności. Jakie formy opodatkowania są możliwe w Polsce i którą z nich najlepiej wybrać? Sprawdźmy!
Cztery formy opodatkowania
Podstawową formą opodatkowania jest skala podatkowa, czyli opodatkowanie na zasadach ogólnych. Rozliczając się w ten sposób, przedsiębiorca opłaca progresywny podatek dochodowy od uzyskanego dochodu. Skala podatkowa ma dwa stopnie: 17% i 32%. W 2021 roku stawka 17% obowiązuje przedsiębiorców, którzy w ciągu roku nie przekroczyli dochodu w wysokości 85 528 zł. Po przekroczeniu tej kwoty muszą oni opłacać podatek według stawki 32%.
Drugą formą opodatkowania jest podatek liniowy. Wynosi on 19%, bez względu na uzyskany dochód. Tę formę rozliczenia mogą wybrać tylko osoby fizyczne będące wspólnikami spółki lub spółek niebędących osobami prawnymi.
Trzecia forma, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jest dość specyficzną formą opodatkowania. Nie jest ona dostępna dla wszystkich przedsiębiorców. Podatek oblicza się od przychodu i nie można pomniejszych go o koszty uzyskania. Wysokość stawki ryczałtu (17%, 15%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3%, 2%) uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności.
Ostatnią formą jest rozliczanie się przy pomocy karty podatkowej. Wysokość podatku, który ma opłacać przedsiębiorca, określa w tym wypadku organ podatkowy. Karta podatkowa jest przeznaczona dla podatników prowadzących ściśle określone rodzaje działalności gospodarczej wyłącznie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Czytaj także: Na jakich warunkach prowadza się ewidencję przychodu?
Którą formę opodatkowania wybrać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego zawsze warto skonsultować swój wybór z doświadczonym biurem księgowym. Zawsze warto wziąć pod uwagę to, ile przedsiębiorca planuje zarobić na danej działalności, a także wielkość ponoszonych przy tym kosztów (możliwość ich rozliczenia). Oczywiście kluczowy jest też rodzaj działalności – niektóre branże wykluczone są z części form opodatkowania. Wyborowi formy opodatkowania należy poświęcić odpowiednio dużo czasu i zrobić to w pełni świadomie. Można ją bowiem zmienić tylko raz do roku. Specjalista doradzi też, która forma będzie najbardziej opłacalna tuż po założeniu firmy, a która okaże się korzystniejsza, gdy firma zacznie już na siebie zarabiać.