Wybierz język

Na jakich warunkach można prowadzić ewidencję przychodu?

Na jakich warunkach można prowadzić ewidencję przychodu?

Wybór formy prowadzenia księgowości nie jest w pełni dowolny. W przypadku przedsiębiorców kryterium decydującym, które narzuca określone rozwiązania, jest m.in. kwota przychodów. Ewidencja przychodów to prosta forma prowadzenia księgowości, z której mogą korzystać przedsiębiorcy rozliczający się na zasadzie ryczałtu, a także osoby rozliczające się z prywatnego najmu. Wyjaśniamy, na jakich warunkach prowadzi się ewidencję przychodów.

Ewidencja przychodu – kto może ją prowadzić?

Ewidencja przychodów to uproszczona forma księgowości, której prowadzenie ma wiele zalet. Niestety, nie każdy może w ten sposób rejestrować zdarzenia gospodarcze, które dotyczą prowadzenia działalności gospodarczej. Ewidencja przychodów w przypadku przedsiębiorców obejmuje jedynie podatników, którzy rozliczają się z urzędem skarbowym na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Choć prowadzenie ewidencji przychodów i rozliczanie się na zasadzie ryczałtu są korzystną opcją dla przedsiębiorców, to mają też wady.

Na jakich zasadach prowadzi się ewidencję przychodu?

Nie każdy może prowadzić ewidencję przychodów. Kluczowy w tym przypadku jest nie tylko rodzaj prowadzonej działalności, ale także osiągnięty w zeszłym roku podatkowym przychód. To on warunkuje możliwość skorzystania z ryczałtu ewidencjonowanego, co z kolei umożliwia prowadzenie uproszczonej formy księgowości, która uwzględnia jedynie przychody przedsiębiorstwa. Dla ryczałtu ewidencjonowanego kwota przychodów, której podatnik nie może przekroczyć to 250 000 euro. Nie obowiązuje ona nowych przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność w trakcie roku podatkowego. Podstawą rozliczeń są wszystkie dowody księgowe, które potwierdzają osiągnięte przychody. W przypadku ewidencji przychodów nie są brane pod uwagę koszty działalności. Co więcej, różne branże objęte są inną kwotą zryczałtowanego podatku.

Czytaj także: Kto jest zobowiązany do prowadzenia KPiR?

Jak prowadzić ewidencję przychodów?

Prowadzenie ewidencji przychodów musi odbywać się z przestrzeganiem podstawowych zasad, które dotyczą każdego rodzaju księgowości. Oznacza to, że ewidencja przychodów musi być prowadzona w sposób rzetelny, zgodny ze stanem faktycznym, a także z uwzględnieniem wszystkich dowodów księgowych. Jeżeli ujawnione zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, to podatnikowi grozi nawet 75% zryczałtowany podatek karny. Oferujemy usługi księgowe, które ułatwiają prowadzenie działalności i pozwalają uniknąć błędów księgowych. Dbamy o interesy naszych klientów, oferując nie tylko profesjonalne, ale także kompleksowe wsparcie z zakresu usług księgowych i usług rachunkowych.