Wybierz język

W jaki sposób wznowić działalność gospodarczą?

W jaki sposób wznowić działalność gospodarczą?

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest niekiedy jedyną słuszną możliwością. Trudności finansowe, nietypowe okoliczności osobiste, przestój w branży… To tylko niektóre powody, dlaczego przedsiębiorcy decydują się na taki krok. Gdy jednak ogólna sytuacja ulegnie polepszeniu, a właściciel firmy zechce powrócić do prowadzenia firmy, musi on wznowić działalność. Mowa tu jednak nie tylko o faktycznym przystąpieniu do pełnienia obowiązków, ale przede wszystkim o spełnieniu niezbędnych formalności.

Co zrobić, aby wznowić działalność gospodarczą?

W dobie stale postępującej cyfryzacji nie jest to tak wymagające, jak przed laty. Obecnie wystarczy złożyć wniosek przez stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Cały proces wymaga dosłownie kilku kliknięć, dlatego każdy przedsiębiorca z pewnością sobie poradzi. Alternatywnie możesz skorzystać także z Profilu Zaufanego lub wypełnić formularz za pośrednictwem banku, o ile Twój oferuje taką usługę.

Zwolennicy tradycyjnych metod mogą udać się osobiście do urzędu, gdzie konieczne będzie wypełnienie stosownych formularzy. Należy mieć na uwadze, że wspomniane sposoby dotyczą działalności zarejestrowanych w CEIDG. Jeżeli chcesz wznowić funkcjonowanie spółki cywilnej, w pierwszej kolejności musisz jednak dokonać zgłoszenia w GUS i urzędzie skarbowym.

Czytaj też: Jaką wybrać formę opodatkowania dla firmy?

O czym należy pamiętać, wznawiając działalność gospodarczą?

Od momentu wznowienia wykonywania działalności gospodarczej powraca zarazem obowiązek prowadzenia księgowości. Jeżeli poszukujesz podmiotu świadczącego usługi księgowe w Krakowie, zapraszamy Cię do kontaktu. Oferujemy pełen profesjonalizm i skrupulatność w pełnieniu swoich obowiązków.

Warto mieć na uwadze, że jeżeli przedsiębiorca dokonał zawieszenia na czas określony, to nie musi on podejmować żadnych dodatkowych działań. Po upłynięciu wskazanego wcześniej terminu wznowienie nastąpi bowiem automatycznie.