Wybierz język

Jak prawidłowo obliczyć listy płac?

Jak prawidłowo obliczyć listy płac?

Listy płac to dokumenty, na podstawie których rozlicza się wynagrodzenia pracowników na umowie o pracę. Jak się je oblicza? W poniższym wpisie przybliżymy Ci uproszczony sposób ustalenia wysokości listy płac. Pamiętaj o składkach ZUS i potrąceniach na rzecz US. Nie zapomnij też, że zmieniła się stawka podatku w lipcu 2022 roku. Zapraszamy do lektury!

Obliczenie składek ZUS

Zanim przejdziesz do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, potrzebna Ci będzie kwota brutto wynagrodzenia. Jeśli masz problemy z ustaleniem takiej kwoty, to pomoże Ci profesjonalna obsługa kadrowo-płacowa. Jeśli jednak chcesz samemu zmierzyć się z listą płac, to pamiętaj, że od kwoty brutto odejmujesz procent składek na ubezpieczenia społeczne. Po tym odejmujesz wszystkie składki od kwoty brutto i uzyskujesz podstawę dla składki zdrowotnej. Wynosi ona 9%. Pamiętaj, że nie potrąca się jej, żeby uzyskać podstawę opodatkowania. W kolejnym akapicie dowiesz się, jaką kwotę oddajesz do US i ile wyniesie kwota netto wynagrodzenia.

Obliczenie podatku i kwoty netto wynagrodzenia

Najpierw od kwoty po potrąceniach składek społecznych odejmujesz koszt uzyskania przychodu (najczęściej będzie to 250 zł). Tak powstała kwota powinna zostać przemnożona przez kwotę podatku (najczęściej 12% – po zmianach w lipcu 2022). Taką kwotę trzeba odjąć od ulgi podatkowej w postaci kwoty wolnej od podatku. Uzyskaną różnicę zaokrągla się do pełnych złotych. Tak określoną kwotę oddaje się do Urzędu Skarbowego w imieniu pracownika. Oczywiście, to bardzo uproszczony scenariusz, w którym nie wzięto pod uwagę składek na przykładowo Fundusz Świadczeń Socjalnych czy Fundusz Wypadkowy. Pamiętaj, że w każdej sprawie kadrowo-płacowej możesz się z nami skontaktować.

Czytaj również: Jakie elementy musi zawierać świadectwo pracy?